среда, 8 октября 2014 г.

Тиждень заборонених книг. Banned Books Week 2014. September 21-27


Тиждень заборонених книг проводить Американська бібліотечна асоціація захисту вільного читання (ALA)

Це щорічне святкування вільного читання. Зазвичай її проводять протягом останнього тижня вересня. У цей час організатори підкреслюють цінність вільного і відкритого доступу до інформації. Тиждень заборонених книг об'єднує бібліотекарів, книгопродавців, видавців, журналістів, учителів та читачів. 


Мета заходу  - підтримка вільного пошуку та висловлювання ідей, навіть тих, які вважають неортодоксальними чи недопустимими.

Щороку Американська бібліотечна асоціація складає список із десяти найбільш спірних книг для того, щоб  поінформувати громадськість про цензуру в бібліотеках і школах. 
ALA засуджує цензуру і працює для забезпечення вільного доступу до інформації.


Так, ТОП-10 заборонених книг за 2014 рік:

1. Дейв Пилки "Капітан Труси".
Причини: Образливі висловлювання, насильство.

2. Тоні Моррісон "Найблакитніші очі".
Причини: Образливі висловлювання, відверто сексуальні сцени, насильство.

3. Шерман Алекси "Абсолютно правдивий щоденник".
Причини: Наркотики, алкоголь, образливі вирази, расизм, порнографічний зміст.

4. Еріка Джеймс "50 відтінків сірого".
Причини: Нагота, образливі вирази, релігійні переконання, відверто сексуальний зміст.

5. Сюзанна Коллінз "Голодні ігри".
Причини: Релігійні переконання.

6. Таня лі Стоун "Поганий хлопчик може бути доброю дівчиною".
Причини: Наркотики, алкоголь, куріння, нагота, образливі вирази, відверто сексуальний зміст.

7. Джон Грін "В пошуках Аляски".
Причини: Наркотики, алкоголь, куріння, нагота, образливі вирази.

8. Стівен Бокс "Перкс".
Причини: алкоголь, куріння, гомосексуалізм, відверто сексуальний зміст.

9. Рудольфо Анапи "Благослови мене", "Ультіма".
Причини: Окультизм, сатанізм, образливі вирази, релігійні переконання, відверто сексуальний зміст.

10. Джефф Смит "Кості".
Причини: Політичні точки зори, расизм, насильство.

Читання серед молоді


Так, читання найчастіше згадується як форма проведення дозвілля, коли йдеться про задоволення конкретних інтересів або потреби в освіті. Якщо людина шукає відпочинку, розваг, то читання відходить на другий план, поступаючись місцем іншим формам дозвілля.

Серед факторів, що визначають прагнення до читання, у дослідженнях, проведених свого часу в Нідерландах, неабияке значення мають психологічні. Виявилося, що читачі — це люди, які люблять посидіти, надають перевагу самотності та розумовій праці.

Вважається, що рухливі люди, які надають перевагу товариству та виконують фізичну роботу, не схильні до читання (у дослідженні вони оцінювалися нульовим балом). Тобто потяг до читання залежить від психологічної схильності, а також від середовища та обставин, які можуть ускладнювати або стимулювати звертання до книги, як, наприклад, при отриманні освіти та підвищенні кваліфікації.
 Відомо, що читацька активність залежить від:
типу населеного пункту –  чим менше місто, тим нижчий ступінь читацької активності, а мінімальна активність спостерігається у сільській місцевості;
статі та віку на читання, потрібно відзначити, що науковці різних країн впевнені, що на читання дитини впливає рівень та якість освіти її матері. Тому невипадково дослідники уважно стежать за читанням серед дівчат.
сім’ї -  але тільки на наймолодших читачів: до десятого року життя дитини її інтерес до читання та ставлення до книги формують батьки. Так, 60% “читаючих” дітей при опитуваннях відповідали, що в ранньому дитинстві їм читали вголос батьки або старші брати і сестри. Таку ж відповідь дали лише 20% “нечитаючих” дітей.
соціальне становище – факт приналежності до тієї чи іншої соціальної групи багато в чому визначає принципи передачі знань і культури від одного покоління до другого, орієнтації на ті або інші цінності тощо.

Читати модно?


Ще з дитинства ми усвідомлюємо, що по світі ходять невблаганні стереотипи. Один з них є і про читання книг, наприклад, «книги для відмінників-заучок, отож той, хто читає певно є таким на 99 % ». А їх, як відомо, не люблять.

Що вже говорити про школяра, студента для яких важливо сприймати себе частиною колектива. Тому навіть, коли з’являється бажання відкрити книгу та почитати в голові постає щось, на кшталт «не хочу виділятись з-поміж друзів», «мене не так зрозуміють» і т.д. 


Отож, щоб простежити таку ситуацію слід добре подумати. На нашу думку, причини, чому ж молодь мало читає, наступні:

Читати не престижно. На це впливає зазвичай оточення людини (сім’я, друзі, колеги) та політика держави. Вирішити проблему можна, але поступово, особливу роль тут має відіграти пропагандистська політика держави.

Читати не заборонено. Якби не дивно, це звучало, але все ж правда: те, що є забороною автоматично викликає зацікавлення в людей. 

Нестача книг. У звичайних районних бібліотеках вибір що почитати зводитися до творів шкільної програми, любовних романів та детективів Донцової. Знайти сучасні твори сучасної української чи зарубіжної літератури майже неможливо. Якщо говорити про українські села, то в них переважно бібліотеки взагалі відсутні.
Високі ціни. Далеко не кожен школяр або студент може витрачати принаймні 50 грн щомісяця на книжкову новинку. Та тут можуть допомогти електронні книги, які останнім часом набувають широкої популярності.

Чому ж читати корисно? Про це у нас також є декілька слів:
Розвиває мислення. Одна з важливих переваг читання книг – це позитивний ефект для нашого мислення. Читаючи, ми більше розмірковуємо, щоб зрозуміти ту чи іншу ідею твору.
Знижує стрес. У сучасному світі чи не найважливіша турбота – позбутись стресу. Багатство та ритміка мови заспокоює психіку та допомагає «пережити» неприємну ситуацію.
Збільшує словниковий запас. Коли ви читаєте книги різних жанрів, то стикаєтеся зі словами,  що зазвичай не використовуєте у повсякденній мові. Якщо яке-небудь слово вам незнайоме, зовсім не обов’язково шукати його в словнику, зазвичай його значення можна зрозуміти й за змістом.
Захищає від хвороби Альцгеймера. Науковці довели, що читання дійсно захищає від хвороби мозку. Коли ви читаєте, активність мозку збільшується, що позитивно впливає на його стані.
Додає впевненості. Коли в розмові ми демонструємо глибоке знання той чи інший предмет, то мимоволі починаємо поводити себе впевненіше.
Робить нас більш творчими. Креативні люди, що нестандартно генерують відразу кілька гарних ідей. Звідки вони їх беруть? З книг звичайно! Читаючи, і ви можете взяти для себе багато нового, а за нагоди – втілити в життя.
Покращує концентрацію. Читаючи, необхідно концентруватися на змісті твору, не відволікаючись. Ця звичка є дуже корисною в будь-якій діяльності. Також читання книг розвиває об’єктивність і здатність приймати правильні рішення.